University of Connecticut

Events Calendar

Calendars Today
Sun, Mar 29 2015Mon, Mar 30 2015Tue, Mar 31 2015Wed, Apr 1 2015Thu, Apr 2 2015Fri, Apr 3 2015Sat, Apr 4 2015
  1. All Day
    1. Book Drive - The Long River Review
    2. Yale/UConn CBIT-CORE Patient Experience Hackathon Starts
  1. 9am
    1. UConn Dressage Team
  1. 1pm
    1. Laura Reyes, bassoon and Alex Pattacini, bass trombone
  1. 2pm
    1. Band of the Black Hand
    2. CRT Studio Series Presents: Band of the Black Hand
  1. 3pm
    1. Christopher Rizzio, clarinet
    2. Elixir of Love by Gaetano Donizetti
    3. Leipzig String Quartet
  1. 4pm
    1. St. Paul's Church Service
  1. 5:30pm
    1. Creativity Convergence
  1. 6pm
    1. Accenture Presentation
  1. 8pm
    1. Megan Ferreira, trumpet and Samantha Lake, tuba
  1. All Day
    1. Book Drive - The Long River Review
  1. 8am
    1. Seafood HACCP School to Career Training
  1. 9am
    1. UConn ECE Spanish Workshop
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Hom Sharma
  1. 11:15am
    1. Academic Honesty, Cheating, Plagiarism, and SafeAssign
  1. 12pm
    1. Course Accreditation Info Session
    2. Lunafest - First Screening
    3. SGA: Campus Recreation Commitee
  1. 12:30pm
    1. "On the Road" Training Session - Networking Session
    2. HRI Lunchtime Seminar, Nicole Coleman
    3. Student Veterans and Supporters Alliance (SVSA)
  1. 1:15pm
    1. Maimonidean Controversies in Egypt
  1. 4pm
    1. CPSM: Treva Lindsay
    2. Meaning Group
  1. 6pm
    1. Student Development Committee
  1. 8pm
    1. City Year Info-Session
  1. All Day
    1. Book Drive - The Long River Review
  1. 8am
    1. Seafood HACCP School to Career Training
  1. 9am
    1. UConn ECE Physics Workshop
  1. 10am
    1. Nutrition Prog:Feeding Children Birth to Three
  1. 11am
    1. ITDV: Discussion on Gender Expression/Identity
  1. 12pm
    1. We Need to Talk About an Injustice
  1. 12:30pm
    1. A Meeting of Omnivores
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Peter Smith
    3. Geosciences Seminar Series with Shemin Ge
    4. Omnivore’s Dilemma: Locavore’s Delight—A UConn Reads Event
  1. 12:45pm
    1. Americanah Book Club
  1. 1pm
    1. ITDV: screening of Screaming Queens
  1. 2pm
    1. ITDV: Discussion on Gender Diversity History
    2. MCB Seminar Series: Dr. Alison Laufer
  1. 2:30pm
    1. SGA: Activities Committee
    2. Conversation about After School Programs
  1. 3pm
    1. UConn Baseball vs. Boston College
  1. 4pm
    1. HRI, Lidwien E. Kapteijns, "Clan Cleansing in Somalia"
    2. Navigating the Career Fair Workshop
  1. 4:30pm
    1. Digital Health Science Café
  1. 5pm
    1. Free STD Testing
    2. Ready to Lose Weight Management Program
    3. Stanley Black & Decker – Info Session
  1. 5:30pm
    1. Professional Writing for the Job Search Presentation
  1. 6pm
    1. Free Program: Exploring Knee and Hip Replacement
    2. Promotion & Outreach Committee
  1. 6:30pm
    1. Advocates for Children Guest Speaker Event
    2. An Evening with Paul Farmer
    3. Prof. David Scheffer: Business and Human Rights Lecture
    4. State 4-H Citizenship Day Meeting
  1. 7pm
    1. Academic Achievement Center - Exam Prep Workshop
    2. Career Panel-Exploring Careers-Psychology HDFS & Sociology
    3. Claire Kilroy: Gerson Irish Reading
    4. Hearts Over Latin America General Meeting
    5. Student Services Committee
  1. 7:30pm
    1. Master of Public Administration & Fast-Track to the MPA
  1. All Day
    1. Book Drive - The Long River Review
  1. 8:30am
    1. Distinguishing Invasive Plants and Native Look-A-Likes
  1. 9am
    1. Rose Anne Njiru
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Joseph A. Barreira
    2. Nutrition Outreach at Bridgeport East Side Farmer's Market
    3. Nutrition Program: MYPLATE
  1. 11:15am
    1. Intercultural Communication
  1. 12pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Marky Jean-Pierre
    2. Personal Statement Workshop
    3. Wednesday Campus Art Walk
  1. 12:15pm
    1. Initial IACUC Training Session
    2. Wednesday Workshop: Nancy Shoemaker
  1. 12:30pm
    1. "On the Road" Training Session - Career Fair Prep
  1. 2pm
    1. Nutrition for a Healthy Heart
  1. 3pm
    1. Coffee Hour
    2. FactSet
  1. 3:30pm
    1. HRI Event, Dr. Robert Trestman, "Health in Incarceration"
  1. 4pm
    1. 2nd UConn Microbiology Symposium
    2. IACUC Protocol Submission Deadline
    3. PNB Seminar Series ~ Dr. Thomas Curry
    4. URC Weekly Meeting
  1. 4:15pm
    1. Antoni Planas, IQS
  1. 5pm
    1. Acing the Interview Presentation
    2. HACHA
    3. HACHA
  1. 6pm
    1. Presentation on Intersession Study Abroad Opportunities
    2. Susan Stewart, Wallace Stevens Poet
    3. Waterbury - Part-time MBA Infosession
  1. 6:15pm
    1. Factset Resume and Interview Workshop
  1. 7pm
    1. GSS Meeting
    2. Litchfield County 4-H Fair Association
    3. Pro: Reclaiming Abortion Rights, Katha Pollitt's New Book
  1. 7:30pm
    1. Band of the Black Hand
    2. CRT Studio Series Presents: Band of the Black Hand
  1. All Day
    1. Book Drive - The Long River Review
    2. Take the bus to Storrs to attend the Spring 2015 Career Fair
  1. 9am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Savithri Weerasooriya
    2. Expanded Food And Nutrition Education program (EFNEP
    3. Expanded Food And Nutrition Education Program (EFNEP)
  1. 11am
    1. 2015 Spring Career Fair
    2. For The Birds…The Story of Great Gull Island
    3. Free IT Professional Development Training
  1. 12pm
    1. Lecture: New Faces of AIDS – HIV is STILL a Gay Disease
  1. 12:30pm
    1. SGA: Student Affairs Committee
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense for Daniel Anastasio
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Anna Jansson Vredeveld
    2. Extension Outreach EFNEP Nutrition
    3. Pedagogy Workshop for Graduate Teaching Assistants
    4. STEM Pre-Doctoral Fellowships Workshop
  1. 3pm
    1. Admitted Student Visit Day
    2. Canceled session - Secondary School Applications
    3. Pre-Completion Practical Training (CPT + Pre-OPT) Workshop
    4. UConn Baseball vs. USF
  1. 4pm
    1. Beyond Paycheck to Paycheck
    2. Gene E. Likens: Acid Rain: The long, but unfinished journey
    3. Jeffrey Dudas Public Talk
  1. 4:30pm
    1. Laleen Bodhipaksha, McKay Group
    2. WiMSE House End of the Year Celebration
  1. 5pm
    1. Lunafest - Second Screening
  1. 5:15pm
    1. SGA General Senate Meeting
  1. 5:30pm
    1. Finance Club
  1. 6pm
    1. Pruning and Twig Wreath-Making Workshop
    2. Academic Affairs Committee
    3. Film Screening & Discussion: To Be Takei
    4. Free IVF Information Session
    5. LANGSA Film Series
    6. Secondary School Applications
  1. 7pm
    1. UConn Jazz Combos
  1. 7:30pm
    1. Band of the Black Hand
    2. CRT Studio Series Presents: Band of the Black Hand
    3. Funding Board
  1. 8pm
    1. Hyun Ju Jang, piano
  1. 9:30pm
    1. Ice Skating
  1. All Day
    1. Book Drive - The Long River Review
  1. 8am
    1. NIH Career Development Workshop
    2. NIH Career Development Workshop
  1. 9am
    1. Expanded Food And Nutrition Education Program (EFNEP)
  1. 10am
    1. ECOM/LERG Reading Group
    2. Flower Fest
  1. 11am
    1. Merle Collins - April 3 Talk and Lunch
    2. Polymer Program Seminar
    3. UCAELI Conversation Partners
  1. 12pm
    1. I/O Psychology Brown Bag
  1. 12:20pm
    1. Geography colloquium series - Michelle Steen-Adams
    2. MCB Friday Grad Seminar
  1. 1pm
    1. NSF Career Development Award Proposal Workshop
    2. UConn Softball vs. USF (DH)
  1. 2:30pm
    1. Annual Logic Lecture: Stephen G. Simpson
  1. 3pm
    1. External Affairs Committee
    2. UConn Baseball vs. USF
  1. 3:30pm
    1. Nutrition Outreach at Danbury Farmer's Market
  1. 5pm
    1. Rainbow Lounge Presents: Video Game Night
  1. 8pm
    1. Band of the Black Hand
    2. CRT Studio Series Presents: Band of the Black Hand
  1. 9pm
    1. Welcome to the Outback, Mate at Late Night
  1. All Day
    1. Aladdin on Broadway/NYC Trip
    2. Book Drive - The Long River Review
  1. 8am
    1. April Saturday Writing Retreat
    2. TechnoEDGE 2015
  1. 10am
    1. Exploring Connecticut’s Towns–Windsor!
    2. Saturday Graduate Writing Retreat
  1. 12pm
    1. UConn Softball vs. USF
    2. UConn Women's Lacrosse vs. Marquette
  1. 1pm
    1. UConn Baseball vs. USF
  1. 2pm
    1. Band of the Black Hand
    2. Bladder Cancer Support Group
    3. CRT Studio Series Presents: Band of the Black Hand
  1. 3pm
    1. Keith Aleo, percussion
  1. 5:30pm
    1. Andrey Karpyuk, piano
  1. 7:30pm
    1. Julien Monick, french horn and David Silverstein, trumpet
  1. 8pm
    1. Band of the Black Hand
    2. CRT Studio Series Presents: Band of the Black Hand
  1. 9pm
    1. Explore the Great Outdoors at Late Night
Sun, Apr 5 2015Mon, Apr 6 2015Tue, Apr 7 2015Wed, Apr 8 2015Thu, Apr 9 2015Fri, Apr 10 2015Sat, Apr 11 2015
  1. All Day
    1. Book Drive - The Long River Review
  1. 12pm
    1. Iranian 13-be-dar AKA the Nature Day
  1. 4pm
    1. St. Paul's Church Service
  1. All Day
    1. Book Drive - The Long River Review
  1. 8:30am
    1. Coffee Kickoff Event - Commuter Appreciation Week
  1. 10am
    1. Stop Mass Incarceration Kick-Off Day Presentation/Workshops
  1. 11:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Julie Shoults
  1. 12pm
    1. MBB JC: Suzy Torti
    2. SGA: Campus Recreation Commitee
  1. 2pm
    1. Economics AGES Distinguished Lecture
  1. 3pm
    1. Writing Your Personal Statement for Law School Applications
  1. 3:45pm
    1. Ada Yonath, Weizmann Institute of Science
  1. 4pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rita Offiaeli
    2. Meaning Group
    3. Thinking About Law School
  1. 6pm
    1. Dating On Campus and Beyond…
    2. Student Development Committee
  1. 6:30pm
    1. Garden Master (AMG) class
  1. 7pm
    1. Media and the Limits to Free Speech in the 21st Century
  1. All Day
    1. Book Drive - The Long River Review
  1. 8:30am
    1. Continental Breakfast - Commuter Appreciation Week
  1. 11am
    1. Thomas L. Long: AIDS and Culture at the Fin d'Autre Siecle"
  1. 12pm
    1. HIV Equal Campaign Event
    2. MBB WIP: Bo Lin
  1. 12:30pm
    1. Continental differentiation by relamination - Bradley Hacker
    2. EFNEP
    3. LGBTQ Film Series
    4. Ling Lunch: Troy Messick
    5. UConn Speak OUT
  1. 2pm
    1. MCB Tuesday Seminar Series: Dr. Alan Rein
  1. 2:30pm
    1. SGA: Activities Committee
  1. 3pm
    1. Lincoln Financial - Employer of the Day
    2. UConn Baseball vs. Northeastern
  1. 3:30pm
    1. CT FANs IM STEM Afterschool
  1. 4pm
    1. Elizabeth J. Bryan Public Lecture
    2. It's Not Too Late to Find an Internship Presentation
    3. Shola Lynch
    4. Westfield State University Education and Non-Profit Job Fair
  1. 5pm
    1. Garden Master (AMG) class
    2. Ready to Lose Weight Management Program
    3. UConn HESA Alumni Panel
  1. 6pm
    1. Film Screening and Discussion of The House I Live In
    2. Masterclass with Ani Kavafian, violin
    3. Philosophy Graduate Grue Bag Workshop - Alycia L.
    4. Promotion & Outreach Committee
    5. True Colors post-Conference feedback session
  1. 7pm
    1. Academic Achievement Center - Time Management Workshop
    2. Career Panel: Exploring Careers in Economics and Mathematics
    3. CLAS Career Panel: Economics/Math
    4. Hearts Over Latin America General Meeting
    5. Pi Alpha Alpha 2014-2015 Induction Ceremony
    6. Student Services Committee
    7. The Hartford Presentation
    8. Understanding Equine Liability in Connecticut
  1. 7:30pm
    1. Coastal Perspective Lecture
    2. National Championship Game Watch
  1. 8pm
    1. Christopher Spinosa, trombone and Tom Milligan, euphonium
  1. All Day
    1. Altria Case Competition
    2. Book Drive - The Long River Review
  1. 8:30am
    1. Breakfast On-the-Go - Commuter Appreciation Week
  1. 9am
    1. Bob's Discount Furniture Recruiters at UConn
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rebecca Ranucci
    3. Geospatial Training: Introduction to GIS
  1. 10am
    1. Nutrition Outreach at Bridgeport East Side Farmer's Market
    2. Nutrition Program:Reading Nutrition Labels
    3. OPT (Post-Completion) Workshop
  1. 12pm
    1. Campus Art Walk
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Nicole Boyko
    3. Lunch at the Library - Commuter Appreciation Week
  1. 12:45pm
    1. International Day
  1. 1pm
    1. CIPWG General Meeting
    2. InfoEd Human Subjects Module Training
    3. Seminar in Material Sciences and Engineering
    4. Senior Memories
  1. 1:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Marco Ascoli
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Ranbir Mangat Bains
  1. 3pm
    1. UConn Baseball vs. Hartford
    2. UConn Women's Lacrosse vs. Temple
  1. 4pm
    1. URC Weekly Meeting
  1. 5pm
    1. Hartford - Graduate Business Infosession & GMAT/GRE Strategy
  1. 5:30pm
    1. Kingian Nonviolence Introduction
  1. 7pm
    1. Spring Puppet Forum with Fred Thompson
  1. 9pm
    1. Fast and Furious 7
  1. All Day
    1. Book Drive - The Long River Review
  1. 8am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jenna Shapiro
  1. 8:30am
    1. GSO Teach-In
  1. 9am
    1. CANCELLED- Enhancing Efficiency in Manufacturing and Service
    2. EFNEP
    3. Geospatial Training: Introduction to GIS
    4. Your Money, Your Goals
  1. 9:30am
    1. UConn ECE Art Workshop
  1. 10:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of James Di Filippo
  1. 11am
    1. IRB Help Session
    2. UConn Software Meeting
  1. 12pm
    1. Cell Biology Journal Club
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Patrick Harrington
    3. Lecture: If you want an Ally, be an Ally
    4. Pizza with the Police - Commuter Appreciation Week
  1. 12:30pm
    1. SGA: Student Affairs Committee
    2. "The Omnivore at Sea": A Lunchtime Panel
    3. Colm McGinley: Influence or Irish on Spoken English
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Paiyz E. Mikael
    2. MCB Dissertation Proposal: Therese N. Tripler
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Matthew Marmet
  1. 3pm
    1. Betsy Fahlman: “Transgressing Boundaries: Women Artists
    2. Zotero for Research, Citations & Collaboration
  1. 4pm
    1. Academic Achievement Center - Study Skills Workshop
    2. Marah Gubar: "Age and Agency"
    3. Sackler Distinguished Lecture featuring Kerry Kennedy
    4. Sackler Distinguished Lecture featuring Kerry Kennedy
    5. Susan Wessler: Deciphering the strategies used by a very suc
  1. 5pm
    1. CT Writing Project Leadership Council Meeting
    2. Latina/o Portraits: Orange is the New Black
    3. Ricky Simone: Hip Hop Activism
  1. 5:15pm
    1. SGA General Senate Meeting
  1. 5:30pm
    1. Finance Club
    2. The Hunting Ground Documentary and Discussion
  1. 6pm
    1. Academic Affairs Committee
    2. Boston Alumni Networking Reception
  1. 6:30pm
    1. Panel Discussion on Mass Incarceration in the United States
    2. State 4-H Citizenship Day Meeting
  1. 7pm
    1. Industry Panel-Careers in Non-Profits and NGOs
    2. Jazz Lab Band
  1. 7:30pm
    1. Funding Board
  1. All Day
    1. Book Drive - The Long River Review
    2. Spot the Hippo - Commuter Appreciation Week
  1. 8am
    1. New England 4-H Equine Judges School
  1. 9am
    1. Expanded Food And Nutrition Education Program (EFNEP)
    2. Geospatial Training: Introduction to GIS
    3. UConn ECE Medieval Studies Event
  1. 10am
    1. ECOM/LERG Reading Group
  1. 11am
    1. Polymer Program Seminar
    2. Psychiatry Grand Rounds
    3. UCAELI Conversation Partners
  1. 11:15am
    1. Developing and Facilitating Engaging Online Discussions
  1. 12pm
    1. Bikini Bottom Q
    2. Commuter Time Out - Commuter Appreciation Week
  1. 12:20pm
    1. MCB Friday Grad Seminar
  1. 12:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Denise Puia
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Amy McKenzie
  1. 1:25pm
    1. Master Class with Magdalena Baczewska-Stern, piano
  1. 2pm
    1. Logic Colloquium: Kai Wehmeier
  1. 3pm
    1. External Affairs Committee
    2. LANGSA Film Series
  1. 3:30pm
    1. Frontiers in Undergraduate Research Poster Exhibition
    2. Nutrition Outreach at Danbury Farmer's Market
  1. 4pm
    1. Linguistics Colloquium Series: Prof. Omer Preminger
    2. Linguistics Colloquium Series: Prof. Omer Preminger, UMD
    3. Philosophy Colloquium: Matthew Boyle
    4. Relay for Life
  1. 5pm
    1. Correctional Health Science Café
    2. Rainbow Lounge Presents: Spoken Word Night
  1. 7pm
    1. Allison Savage, soprano
    2. Middlesex and New Haven County 4-H Fair Meeting
  1. 8pm
    1. Uconn Percussion Ensemble
  1. 8:30pm
    1. Basketball Tournament/Pick-up Kickball
  1. 9pm
    1. Pow! Bam! Late Night!
  1. All Day
    1. Book Drive - The Long River Review
    2. Yankees vs. Red Sox in NYC
  1. 8am
    1. UCAELI Boston Trip
  1. 10am
    1. Neag: Admitted Students Open House
    2. TEDxUConn: Deconstructing Humanity
  1. 11:30am
    1. Frontiers in Undergraduate Research Poster Exhibition
    2. Frontiers in Undergraduate Research Poster Exhibition
  1. 12pm
    1. Admitted Student Open House at Storrs
    2. UConn Softball vs. Memphis (DH)
  1. 1pm
    1. "Hao Bang Ah, Sheep!" by Chinese Theatre Works
    2. CCD Presentation at Admitted Student Open House at Storrs
  1. 2pm
    1. CCD Presentation at Admitted Student Open House in Storrs
    2. Rainbow Cinema: Grey's Anatomy
  1. 2:30pm
    1. Free Hospital Maternity Tour
  1. 3pm
    1. "Hao Bang Ah, Sheep!" by Chinese Theatre Works
    2. Elizabeth Hayes, mezzo-soprano
    3. Football Blue-White Spring Game
    4. Mass Extinction
  1. 6pm
    1. Voices of Freedom Gospel Choir salute
  1. 6:30pm
    1. Out of the Dark 5K
  1. 8pm
    1. Jordan Swett mezzo-soprano
    2. Latin Fest
  1. 9pm
    1. Late Night's Got Your Back
Sun, Apr 12 2015Mon, Apr 13 2015Tue, Apr 14 2015Wed, Apr 15 2015Thu, Apr 16 2015Fri, Apr 17 2015Sat, Apr 18 2015
  1. All Day
    1. 4th Annual JumpStart Brand Management and Marketing Diversit
  1. 12pm
    1. Learning Community Spirit Week- Dodgeball Tournament
    2. Samuel Hausman, trombone
    3. UConn Softball vs. Memphis
  1. 4pm
    1. St. Paul's Church Service
  1. 5pm
    1. Allison Fletcher, flute
  1. 7pm
    1. Amy Bleasdale, soprano
  1. 8pm
    1. Julien Monick, composition
  1. All Day
    1. CT Symposium on Microelectronics & Optoelectronics
    2. Learning Community Spirit Week
  1. 12:01am
    1. Senior Appreciation Mondays
  1. 9am
    1. Free Professional Agricultural Advising Session
  1. 10am
    1. Breakfast of Champions
  1. 11am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Masoud Mehrraoufi
  1. 11:15am
    1. Last Lecture: Annamaria Csizmadia
  1. 12pm
    1. AKL Delta Class +Our Companions Animal Sanctuary
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Shan Lin
    3. Israel's 2015 Elections with Herb Keinon
    4. SGA: Campus Recreation Commitee
    5. Thick Love: Birthing and the Reproduction of Death
  1. 12:20pm
    1. Internship & Career Fair (WTBY CAMPUS)
    2. Internships and Careers in Community Improvement
  1. 12:30pm
    1. Abdul R. JanMohamed
    2. HRI Lunchtime Seminar, César Abadía-Barrero
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Nicole Coleman
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Adam J. McShane
  1. 3:15pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Michael Mudrick
  1. 4pm
    1. Academic Achievement Center - Business Math and Study Skills
    2. Meaning Group
  1. 5pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Loida Reyes
    2. Spoken Word and Organizing for Social Justice
  1. 5:30pm
    1. Internships for the Common Good Panel
  1. 6pm
    1. Student Development Committee
  1. 6:30pm
    1. Autism Awareness Month Lecture
  1. 7pm
    1. ALD General Member Meeting
    2. CAMBODIAN SON film about Kosal Khiev
    3. Public Speaking Competition
  1. All Day
    1. Bender Virtual Career Fair
    2. Learning Community Spirit Week
  1. 9am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Christopher B. Kelly
  1. 10am
    1. Remembering the Vietnam War
  1. 11am
    1. HUNGER: A Play for Two Voices
    2. T-Shirt Tuesday!
  1. 12pm
    1. 2015 Sports & Entertainment Career Fair
    2. AKL Delta Class +Our Companions Animal Sanctuary
  1. 12:15pm
    1. Dismantling Urban Racism
  1. 12:30pm
    1. EFNEP
    2. Getting blood from a stone by Stephen Gatesy
    3. LGBTQ Film Series
  1. 12:45pm
    1. 2015 Fred Ho Fellow MARIE INCONTRERA Public Presentation
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Lamies J. Nazzal
    2. Gardening for the FIVE SENSES
  1. 2pm
    1. Robert Neustadt Talk
  1. 2:30pm
    1. SGA: Activities Committee
  1. 3:30pm
    1. CT FANs IM STEM Afterschool
  1. 4pm
    1. Douglas Futuyma:Insects on Plants: The Evolution of Insect-P
    2. Fiona Somerset Public Talk
    3. Human Rights Film Series - The Undocumented
    4. Human Rights Film Series: "The Undocumented"
  1. 4:30pm
    1. Michael Asgtrachan, EXVIVO
  1. 5pm
    1. Ready to Lose Weight Management Program
  1. 5:30pm
    1. End of the Year Awards and Recognition Reception
  1. 6pm
    1. Promotion & Outreach Committee
  1. 7pm
    1. Hearts Over Latin America General Meeting
    2. Huskies on the Move: Life in Boston Session
    3. Student Services Committee
  1. 7:30pm
    1. Angry Tweet or True Threat?
    2. UConn Drag Show 2015
  1. All Day
    1. Learning Community Spirit Week
  1. 9am
    1. On-Farm Food Processing
    2. State 4-H Citizenship Day
  1. 10am
    1. Nutrition Outreach at Bridgeport East Side Farmer's Market
    2. Nutrition Program:Fat, Fiber & Salt Lesson
    3. Remembering the Vietnam War
  1. 11am
    1. Fiona McCulloch: "Mapping Scotland's Future"
  1. 12pm
    1. Campus Art Walk
    2. Course Accreditation Info Session
    3. Leaving Legacies Luncheon
    4. Writing Introductions Workshop
  1. 12:10pm
    1. Student Evaluation of Teaching (SET)
  1. 12:15pm
    1. Wednesday Workshop: Joy Land
  1. 12:30pm
    1. Clinical Talk Series: Cara Cordeaux, UConn
    2. Connected Histories: Responses to Blood Libels - Magda Teter
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Bingchuan Liu
  1. 1:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Margaret Luciano
    2. Doctoral Dissertation Public Defense
    3. UConnsent Day
  1. 3pm
    1. ADP - Employer of the Day
    2. ADP - Employer of the Day
  1. 3:30pm
    1. Film Screening: "Milk" starring Sean Penn
  1. 4pm
    1. Basics of the Law School Admission Process
    2. Inaugural presentation in the Distinguished Microbiologist
    3. PNB Seminar Series Dr. Jaideep Bains
    4. Tearing Apart Our Community
    5. UConn Softball vs. CCSU
    6. URC Weekly Meeting
  1. 4:15pm
    1. Frank Preli, UTC Power
  1. 5pm
    1. "No Man's Land: Jamaican Guestworkers in the U.S."
    2. Financial Career Opportunities in the Nonprofit Sector
    3. Stamford - Graduate Business Infosession
  1. 5:30pm
    1. Susan Einbinder Speaks at Brown University
  1. 6pm
    1. Cafe con Leche: Undocumented & Unwanted
  1. 7pm
    1. Global Business Leadership Seminar Series - Will Bachrach
    2. Managing Diabetes with Lifestyle Changes
    3. Spring Puppet Forum with Hua Hua Zhang
  1. 7:30pm
    1. Take Back the Night
  1. All Day
    1. Learning Community Spirit Week
    2. UConn Summer Horse Riding Lessons-Sign Up Now!
  1. 9am
    1. AARP Smart Drivers Course
    2. On-Farm Food Processing
    3. Your Money, Your Goals
  1. 9:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Brian Klingbeil
    2. Free Professional Agricultural Advising Session
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kevin Zmetra
    2. Remembering the Vietnam War
  1. 10:30am
    1. EMC - Employer of the Day
  1. 11am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Aarti Tarkar
  1. 12pm
    1. Blackstone’s Future Women Leaders Program
    2. Cell Biology Journal Club
    3. Lecture: Being Trans
    4. The Vilna Gaon and his Students
    5. Yiddish Tish
  1. 12:15pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Shujuan Huang
  1. 12:30pm
    1. SGA: Student Affairs Committee
  1. 3pm
    1. Canceled session - Selecting Schools to Apply To
    2. Department of Public Policy Open House
    3. Mammal Dap at WHUS!
  1. 3:30pm
    1. Holocaust Convocation and Fierberg Lecture with Berel Lang
  1. 4pm
    1. AAC - Learning From Your Exam Performance Workshop
    2. Draper Series: Mark Peterson
    3. Roy Cook Lecture - "She-Hulk and the City"
    4. Teale Lecture Series: Tyrone Hayes
    5. Teale Lecture: A Tale of Toads & Men
  1. 4:30pm
    1. Tim Jamison, MIT
  1. 5:15pm
    1. SGA General Senate Meeting
  1. 5:30pm
    1. Finance Club
  1. 6pm
    1. Academic Affairs Committee
    2. Free IVF Information Session
    3. Selecting Schools to Apply To
  1. 6:30pm
    1. Talk with Hartford Mayor Pedro E. Segarra
  1. 7pm
    1. ASL Club - Deaf Awareness Day
    2. Infertility Peer Support Group
    3. Jazz Ensemble (Uconn CoOp) - 'Rebirth of the Cool'
    4. Master class with Lila Brown, violist
    5. Rigoberto González/Aetna Celebration of Creative Nonfiction
  1. 7:30pm
    1. Funding Board
    2. Rock, Paper, Scissors: The Untold Story
    3. State 4-H Horse Advisory Committee Meeting
  1. All Day
    1. Learning Community Spirit Week
    2. Litchfield County 4-H Fair
    3. Truth Pluralism and Logical Pluralism Conference
  1. 9am
    1. Expanded Food And Nutrition Education Program (EFNEP)
    2. Materials Science & Engineering Seminar
  1. 10am
    1. Pre-Completion Practical Training (CPT + Pre-OPT) Workshop
    2. Remembering the Vietnam War
  1. 10:30am
    1. Marketing Ph.D. Speaker Series: Ting Zhu
  1. 11am
    1. Polymer Program Seminar
    2. Psychiatry Grand Rounds
    3. UCAELI Conversation Partners
  1. 11:15am
    1. Mentor Texts: Using Writing from the ‘Real’ World as Models
  1. 11:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jaime Grant
  1. 12pm
    1. Blackstone’s Future Women Leaders Program
  1. 12:20pm
    1. Geography colloquium series - Gil Pontius
    2. MCB Friday Grad Seminar
  1. 1pm
    1. Facing Poverty in our Midst: Past, Present, Future
  1. 1:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jennifer Carini
  1. 3pm
    1. External Affairs Committee
    2. UConn Baseball vs. East Carolina
  1. 3:30pm
    1. Nutrition Outreach at Danbury Farmer's Market
  1. 4:30pm
    1. 111th Foreign Policy Seminar: David Ekbladh
  1. 5pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Cammy Kiely Froude
    2. MSFRM Alumni & Student Networking Reception in Stamford
  1. 6pm
    1. A Night to Reminisce
  1. 6:30pm
    1. Rainbow Center Lavender Graduation
  1. 7:30pm
    1. Rock, Paper, Scissors: The Untold Story
  1. 8pm
    1. Rock, Paper, Scissors: The Untold Story
  1. 9pm
    1. Agent OO-LN
  1. All Day
    1. Day Trip: Bronx Zoo, NYC
    2. Litchfield County 4-H Fair
    3. Truth Pluralism and Logical Pluralism Conference
  1. 8:30am
    1. 4-H Camper Scamper 5K race/walk
    2. Learning Community Spirit Week- Day of Service
    3. State 4-H Horse Judging Contest
  1. 9am
    1. Hip-Hop in Education Conference
  1. 10am
    1. Hamden's 9th Annual Earth Day Celebration
  1. 12pm
    1. Matthew Beland, violin
    2. UConn Women's Lacrosse vs. Florida
  1. 1pm
    1. Colby J. Herchel, composition
    2. Remembering the Vietnam War
    3. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
    4. UConn Baseball vs. East Carolina
  1. 2pm
    1. Learning Community Spirit Week- End of Year BBQ
    2. Rock, Paper, Scissors: The Untold Story
  1. 3pm
    1. Kelsey Chase, soprano
    2. Seminar: Love, Spirituality, and Mysticism of Attar
    3. UConn Festival Chorus
  1. 6:30pm
    1. EEB 30th Anniversary Gala Celebration & Auction
  1. 7:30pm
    1. Rock, Paper, Scissors: The Untold Story
  1. 8pm
    1. Melissa D'Albora, viola
    2. Rhythmic Circus
  1. 9pm
    1. Agent Training at Late Night
Sun, Apr 19 2015Mon, Apr 20 2015Tue, Apr 21 2015Wed, Apr 22 2015Thu, Apr 23 2015Fri, Apr 24 2015Sat, Apr 25 2015
  1. All Day
    1. Litchfield County 4-H Fair
    2. Truth Pluralism and Logical Pluralism Conference
  1. 10am
    1. UConn Dairy Show
  1. 12pm
    1. Patrick Leclair, trumpet
  1. 1pm
    1. Remembering the Vietnam War
    2. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
    3. UConn Baseball vs. East Carolina
  1. 1:15pm
    1. ALD Dodgeball Tournament
  1. 2pm
    1. Songfest: The Great American Songbook
  1. 4pm
    1. St. Paul's Church Service
  1. 7:30pm
    1. Rock, Paper, Scissors: The Untold Story
  1. 8pm
    1. Lillie Gardner, piano
    2. Tiffany Jackson, soprano
  1. All Day
    1. Litchfield County 4-H Fair
    2. SABO Financial Statement Due
  1. 12:01am
    1. Senior Appreciation Mondays
  1. 8am
    1. Celiac Disease Nutrition Class
  1. 10am
    1. Hunger Action Team
  1. 11am
    1. CQM Presents Andrew Gainer-Dewar, PhD
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Alefiyah Pishori
    3. Earth Day Spring Fling
    4. IRB Help Session
  1. 11:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Marie Brault
    2. Graduate Speed Networking
    3. Project Unbreakable
    4. RC Grads & Young Pros: Graduate Speek Networking
  1. 12pm
    1. Career Day with Geosciences Alumni
    2. Doctoral Dissertation Defense of Kaddy Camara
    3. MBB JC: Melissa Caimano
    4. SGA: Campus Recreation Commitee
  1. 12:10pm
    1. Study Groups
  1. 12:45pm
    1. Student Experience in St. Lucia
  1. 1pm
    1. Free Cosmetology Services for Cancer Survivors
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Defense of Mark Schneider
    2. Master's Thesis Oral Defense of Kimberly Romana Rebello
  1. 2:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Benjamin Carbonetti
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rui M. Botelho
    3. Doctoral Dissertation Oral Denfense of Benjamin Carbonetti
  1. 3pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Amnah Hafsyan
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Neha Dole
  1. 4pm
    1. David Tilman:Biodiversity: From Evolutionary Origins to Ecos
    2. Device Workshop
    3. Meaning Group
  1. 5pm
    1. Free/Confidential Rapid HIV Test /HepC Test @ the RC
  1. 5:30pm
    1. Lecture/Recital: 100 Years Since the Armenian Genocide
  1. 6pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Natalie Starling
    2. Student Development Committee
  1. 7:30pm
    1. Rock, Paper, Scissors: The Untold Story
  1. All Day
    1. Litchfield County 4-H Fair
  1. 9am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Michael A. Mercadante
  1. 10am
    1. Remembering the Vietnam War
    2. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
  1. 11:30am
    1. Disbursement Training
    2. Project Unbreakable
  1. 12pm
    1. MBB WIP: Matt Zambrello
    2. Nutrition Prog: Food Attitudes
  1. 12:30pm
    1. Bhakti Shringarpure Luncheon/Lecture
    2. EFNEP
    3. Ling Lunch: Coppe van Urk
    4. WHY SHOULD YOU BE AN ENGLISH MAJOR?
  1. 1pm
    1. CANCELLED: Husky Ally Safe Zone Training
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Alyssa Borowske
    3. Legislative Forum Highlighting CK3LI
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of M. Selenga Gürmen
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Reed Goodwin
    3. Eyzaguirre Lecture: Martin Rejtman
    4. MCB Dissertation Defense: Reed A. Goodwin
    5. MCB Thesis Defense for the Master’s Degree: Jeanne Whalen
    6. Using the Aquaculture Mapping Atlas for Fun and Profit
    7. Using the Shellfish Mapper for Fun and Profit
  1. 2:30pm
    1. SGA: Activities Committee
    2. Disbursement Training
  1. 3pm
    1. OPT (Post-Completion) Workshop
    2. UConn Baseball vs. Massachusetts
  1. 3:30pm
    1. CT FANs IM STEM Afterschool
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Joseph Darda
  1. 4pm
    1. Disbursement Training
    2. Edward G. Slingerland Lecture
  1. 4:30pm
    1. At The Table - A Performance Art Event
  1. 5pm
    1. Ready to Lose Weight Management Program
  1. 6pm
    1. Half Full Brewery Alumni Gathering & Brewing Process Tour
    2. Philosophy Graduate Grue Bag
    3. Promotion & Outreach Committee
  1. 7pm
    1. ALD Finals Study Break
    2. Anne Diamond, CEO UConn Health Center, John Dempsey Hospital
    3. Hearts Over Latin America General Meeting
    4. LGBT+ Cultural Trivia
    5. Student Services Committee
  1. 7:30pm
    1. Coastal Perspective Lecture: Symposium
    2. Rock, Paper, Scissors: The Untold Story
  1. 8pm
    1. UConn Concert Band concert
  1. All Day
    1. Litchfield County 4-H Fair
    2. Northeast Grad School Virtual Fair
    3. RSVP to the 4/28 Ed.D. Research Symposium
  1. 8am
    1. Northeast Grad School Virtual Fair
  1. 9:15am
    1. Doctoral Dissertation Defense of Carla B. Brigandi
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Pamela Swanigan
    3. Grant Workshops To Support Local Foods in CT & RI
    4. Nutrition Outreach at Bridgeport East Side Farmer's Market
    5. Nutrition Prog: MYPLATE Lesson
    6. Remembering the Vietnam War
    7. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
  1. 10:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Lily R. Lewis
  1. 11am
    1. Arbor Day
    2. Earth Day Spring Fling
  1. 11:30am
    1. Disbursement Training
    2. Project Unbreakable
  1. 12pm
    1. Campus Art Walk
    2. MCB's FIRST ANNUAL UNDERGRADUATE RESEARCH COLLOQUIUM
  1. 12:10pm
    1. Academic Honesty, Cheating, Plagiarism, and SafeAssign
  1. 12:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Karen Le
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kellie G. Randall
    2. Policy Practice "Snack Attack"
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation of Nikki Cecil M. Magdaong
  1. 2:30pm
    1. Doctoral Dissertation Defense of Gregory P. Williams
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Gregory Williams
    3. Earth Day
  1. 3pm
    1. Coffee Hour
    2. Disbursement Training
    3. UConn Baseball vs. UMass Lowell
  1. 3:30pm
    1. CT FANs IM 4-H STEM Afterschool
  1. 4pm
    1. Art Reception for 2015 MFA Exhibition
    2. Commemoration on the Rwandan Genocide
    3. PNB Seminar Series-Dr. Scott Friedman
    4. URC Weekly Meeting
  1. 5pm
    1. 2015 John and Valerie Rowe Scholars Visiting Lecture
    2. Alumni Meet & Greet (pre- Laverne Cox event)
    3. Education 101 Presentation
  1. 7pm
    1. AAC - Learning From Your Exam Performance Workshop
    2. GSS Meeting
    3. Laverne Cox
    4. The Adventures of Mark Twain: The Author as Social Critic
  1. 7:30pm
    1. Rock, Paper, Scissors: The Untold Story
  1. 10pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Nicole G. DeRonck
  1. All Day
    1. Litchfield County 4-H Fair
    2. Seminary & Theological Grad School Virtual Fair
    3. UConn Summer Horse Riding Lessons-Sign Up Now!
  1. 7:30am
    1. Digital Marketing & Social Media
  1. 9am
    1. Software Engineering Virtual Career Fair
  1. 9:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Wenyuan Zheng
  1. 10am
    1. Grant Workshops to Support Local Foods in CT & RI
    2. Nutrition Prog:Reading Nutrition Labels
    3. Remembering the Vietnam War
    4. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
  1. 11am
    1. EcoHusky Earth Day
  1. 11:30am
    1. Project Unbreakable
  1. 12pm
    1. Caribbean Culture Showcase
    2. Cell Biology Journal Club
    3. Chagall from Paris to Moscow
    4. Lecture: Experiences with Sexual Health Education Abroad
    5. Masters Dissertation Oral Defense of Casey McDermott
    6. POSTPONED: Agenda for CT's Next Education Commissioner
  1. 12:30pm
    1. SGA: Student Affairs Committee
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Jacob Suggs
  1. 1pm
    1. Disbursement Training
    2. MCB Thesis Defense: Christina Harprecht
  1. 2pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Leia Shuhaibar
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Caleb Martin
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Colleen Krause
    4. TIP Seminar: Tax Incentives and Relief
  1. 2:30pm
    1. Doctoral Dissertation Defense of Michael T. Otley
  1. 4pm
    1. Disbursement Training
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rachel Diorio
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Rebecca Nelson
    4. Draper Series: Virginia DeJohn Anderson
    5. Joseph McAlhany Public Talk
    6. Mimi Koehl:"Locomotion in a turbulent world: Recruitment in
    7. UConn IDEA Grant Year-End Reception
  1. 4:30pm
    1. Mehdi Mollahosseini, Papadim. Group
    2. Neag School's Honors Celebration
  1. 5:15pm
    1. SGA General Senate Meeting
  1. 5:30pm
    1. City Year Info-Session
    2. Finance Club
  1. 6pm
    1. Academic Affairs Committee
  1. 7pm
    1. Discovery Series: Relief for Chronic Sinusitis and Allergies
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Cheryl Maykel
    3. Zionism's Role in North American Jewish Life Today
  1. 7:30pm
    1. A Midsummer Night's Dream
    2. CRT Presents: A Midsummer Night's Dream
    3. Funding Board
    4. Rock, Paper, Scissors: The Untold Story
  1. 8pm
    1. UConn Wind Ensemble presents 'Persichetti at 10'
  1. All Day
    1. Litchfield County 4-H Fair
  1. 8:30am
    1. UConn Social Enterprise and Entrepreneurship Conference
  1. 9am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Danielle Annett
    2. EFNEP
    3. Materials Science & Engineering Seminar
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Diane Faiella
    2. Doctoral Dissertation Oral Defense of Janis E. Lucky-Otello
    3. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kai Zhou
    4. Grant Workshops to Support Local Food in CT & RI
    5. Remembering the Vietnam War
    6. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
    7. Thesis Defense: Samantha Smith
  1. 10:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Biyu Wu
  1. 11am
    1. MS Thesis Defense - Adam Chlus - NRE
    2. Polymer Program Seminar
    3. Psychiatry Grand Rounds
    4. UCAELI Conversation Partners
  1. 11:30am
    1. Project Unbreakable
  1. 12pm
    1. Nutrition Prog:Fat, Fiber and Sodium
  1. 12:20pm
    1. MCB Friday Grad Seminar
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Qingbin Gao
    2. PNB Undergraduate Research Symposium
  1. 1:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Susan Domanico
  1. 2pm
    1. Disbursement Training
    2. Logic Colloquium: Dorit Abusch
  1. 3pm
    1. 2nd Annual Grad Olympics
    2. External Affairs Committee
    3. UConn Baseball vs. Memphis
  1. 3:30pm
    1. Nutrition Outreach at Danbury Farmer's Market
  1. 4pm
    1. Colloquium talk by Prof. Mats Rooth (Cornell)
    2. Philosophy Dissertation Defense: Casey Johnson
  1. 4:30pm
    1. Disbursement Training
  1. 5pm
    1. Rainbow Lounge Presents: Purple Prom Night
  1. 6pm
    1. MSFRM Alumni & Student Networking Reception in Hartford
  1. 7:30pm
    1. Rock, Paper, Scissors: The Untold Story
  1. 8pm
    1. A Midsummer Night's Dream
    2. Circus
    3. Collegium Musicum presents 'The Play of St. Agnes'
    4. CRT Presents: A Midsummer Night's Dream
    5. Food Truck Festival
  1. 9pm
    1. Spring Weekend Late Night
  1. 10pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Samantha Smith
  1. All Day
    1. Litchfield County 4-H Fair
  1. 8:30am
    1. State 4-H Hippology Contest
  1. 9am
    1. OOzeball 2015: OOze is the New Black
    2. Spring Horse Auction
    3. Teenage Business Program
    4. UCAPP Change Project Presentations
  1. 10am
    1. Amazing Aquaponics
    2. Fairfield's Earth Day Celebration
    3. Free Fertility Assessment Event
  1. 11am
    1. JSA presents: Sakura Matsuri - Cherry Blossom Festival
  1. 11:30am
    1. Project Unbreakable
  1. 1pm
    1. Remembering the Vietnam War
    2. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
    3. Toy Theater Workshop
    4. UConn Baseball vs. Memphis
  1. 2pm
    1. Katelyn Lewis, soprano
    2. Rainbow Cinema: Paris is Burning
  1. 3pm
    1. Nathaniel Gworek, percussion
  1. 5pm
    1. Sara Trenner, soprano and Andrew Kohanski, saxophone
    2. Seth Lisle, double bass
  1. 7:30pm
    1. Jessye Richmond, mezzo-soprano
    2. Rock, Paper, Scissors: The Untold Story
  1. 8pm
    1. A Midsummer Night's Dream
    2. CRT Presents: A Midsummer Night's Dream
    3. Joseph Bush, piano
  1. 9pm
    1. Spring Weekend Late Night
  1. 11pm
    1. JSA presents: Sakura Matsuri - Cherry Blossom Festival
Sun, Apr 26 2015Mon, Apr 27 2015Tue, Apr 28 2015Wed, Apr 29 2015Thu, Apr 30 2015Fri, May 1 2015Sat, May 2 2015
  1. All Day
    1. Litchfield County 4-H Fair
  1. 9am
    1. Sigma Alpha Horse Show
  1. 1pm
    1. Remembering the Vietnam War
    2. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
    3. UConn Baseball vs. Memphis
  1. 2pm
    1. Middlesex County 4-H Camp
  1. 3pm
    1. UConn Choirs present 'There Will Be Music'
  1. 4pm
    1. St. Paul's Church Service
  1. 6pm
    1. Adam Lathmore, French horn
  1. 8pm
    1. Leslie Knaack, trumpet
  1. All Day
    1. Litchfield County 4-H Fair
  1. 12:01am
    1. Senior Appreciation Mondays
  1. 12pm
    1. MBB JC: Dhivya Kumar
    2. SGA: Campus Recreation Commitee
  1. 12:30pm
    1. Disbursement Training
    2. HRI Lunchtime Seminar, Serena Parekh
  1. 1pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Christopher Donnelly
  1. 2pm
    1. Asexuality in the Media: Sirens vs House
  1. 4pm
    1. Meaning Group
  1. 5pm
    1. Things to Consider Before Joining a Research Study
  1. 6pm
    1. Student Development Committee
  1. 7:30pm
    1. ALD Arts and Crafts
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Luis J. Vila
    2. Remembering the Vietnam War
    3. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
  1. 11am
    1. People Empowering People Program: UConn PEP
  1. 11:30am
    1. Disbursement Training
  1. 12:30pm
    1. BURIED FORESTS AND GHOST SHIPS by Ilya Buynevich
    2. EFNEP
    3. Ling Lunch: Jennifer Tan
  1. 12:45pm
    1. Final GSO Meeting
  1. 2pm
    1. MCB Tuesday Seminar Series: Dr. Jack Johnson
  1. 2:30pm
    1. SGA: Activities Committee
    2. Disbursement Training
  1. 3pm
    1. Department of LCL Achievement Awards 2015
  1. 3:30pm
    1. CT FANs IM STEM Afterschool
  1. 4pm
    1. Disbursement Training
    2. Draper Series: Kathleen Brown
  1. 6pm
    1. CT FANs IM 4-H STEM Family Nights
    2. Promotion & Outreach Committee
  1. 6:30pm
    1. Ed.D. Research Symposium
  1. 7pm
    1. Hearts Over Latin America General Meeting
    2. More Than a Few Good Men with Jackson Katz
    3. Student Services Committee
  1. 8pm
    1. Symphonic Band presents 'Suite Angels'
  1. 7:45am
    1. Leadership Development Workshop: Servant Leadership
  1. 9am
    1. Using Proven Methodology to Improve Project Value
    2. Your Money, Your Goals Training
  1. 9:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Yang-Hui (Jimmy) Yeh
    2. MCB Dissertation Defense: Yang-Hui Yeh
  1. 10am
    1. Nutrition Outreach at Bridgeport East Side Farmer's Market
    2. Remembering the Vietnam War
    3. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
  1. 11:30am
    1. Disbursement Training
  1. 11:45am
    1. Health Interactive Project
  1. 12pm
    1. Campus Art Walk
    2. How to get your Security Deposit Back
    3. How to get your Security Deposit Back
  1. 12:20pm
    1. Geography colloquium series - Jie Lin
  1. 12:45pm
    1. PrEParing For P.L.E.A.S.U.R.E.: Talk with Damon L. Jacobs
  1. 1pm
    1. Feminist Scavenger Hunt
  1. 3pm
    1. Disbursement Training
    2. UConn Baseball vs Holy Cross
  1. 3:30pm
    1. CT FANs IM 4-H STEM Afterschool
  1. 4pm
    1. Fakhreddin Azimi
    2. GO: MCB Meeting
    3. Join Our Twitter Chat: Standing by Our Principals
    4. UConn Softball vs. Quinnipiac
    5. URC Weekly Meeting
  1. 4:15pm
    1. Adam Cohen, Harvard University
  1. 6pm
    1. CT FANs IM Family Night
    2. Current Perspectives into the Energy Crisis
  1. 7pm
    1. Game Show Night
  1. 7:30pm
    1. A Midsummer Night's Dream
    2. CRT Presents: A Midsummer Night's Dream
  1. 8pm
    1. An Evening of Opera Scenes
  1. All Day
    1. UConn Summer Horse Riding Lessons-Sign Up Now!
  1. 9am
    1. Pre-Completion Practical Training (CPT + Pre-OPT) Workshop
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Chung-Hao Kuo
    2. Remembering the Vietnam War
    3. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
  1. 10:30am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Andrey Y. Karpyuk
  1. 12pm
    1. Cell Biology Journal Club
    2. Lecture: Discussing Acceptance through Gender Issues
    3. Osborn Lecture: Dr. Wei Yang
    4. The Coming of Age of America's Jews
  1. 12:30pm
    1. SGA: Student Affairs Committee
  1. 1pm
    1. College Job Fair Sponsored by NESNE
    2. Disbursement Training
  1. 2pm
    1. Logic Colloquium: Stewart Shapiro
  1. 3pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kyle Denton
  1. 3:30pm
    1. IBC Meeting Registration Deadline
  1. 4pm
    1. IRB Meeting Protocol Submission Deadline
    2. Disbursement Training
    3. Peter Raven: Saving Plants, Saving Ourselves
    4. UConn Softball vs. UMass
  1. 5pm
    1. Real Estate 50th Anniversary Awards Banquet
  1. 5:15pm
    1. SGA General Senate Meeting
  1. 5:30pm
    1. Finance Club
  1. 6pm
    1. Academic Affairs Committee
    2. Family Feud!
    3. Free IVF Information Session
  1. 6:30pm
    1. State 4-H Citizenship Day Committee Meeting
  1. 7:30pm
    1. A Midsummer Night's Dream
    2. CRT Presents: A Midsummer Night's Dream
    3. Funding Board
  1. 8pm
    1. UConn Symphony Orchestra Performance
  1. 8:30am
    1. 1st Funding Deadline
    2. UConn ECE French Workshop
  1. 9am
    1. Open Study Hours
  1. 10am
    1. Grant Workshops to support Local Food in CT & RI
    2. Remembering the Vietnam War
    3. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
  1. 11am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Chantelle Messier
    2. Polymer Program Seminar
    3. Psychiatry Grand Rounds
    4. UCAELI Conversation Partners
  1. 12pm
    1. Bikini Bottom Q
    2. Cap Decorating
  1. 12:20pm
    1. Geography colloquium series - Shareen Hertel
    2. MCB Friday Grad Seminar
    3. WSH Preview - Anna Young, M.A.
  1. 1pm
    1. Institutional TOEFL Exam
  1. 1:30pm
    1. Biology Undergraduate Research Symposium
    2. Biology Undergraduate Research Symposium
  1. 2pm
    1. Logic Colloquium: Cleo Condoravdi (Stanford)
  1. 3pm
    1. Department of LCL Achievement Awards 2015
    2. Department of LCL Achievement Awards 2015
    3. Department of LCL Achievement Awards 2015
    4. External Affairs Committee
  1. 3:30pm
    1. Nutrition Outreach at Danbury Farmer's Market
  1. 4pm
    1. Colloquium talk by Prof. Paul Kiparsky (Stanford)
    2. Dr. John Carlson Seminar and Biology Poster Session
    3. ECOM @ UCONN - First Year and Beyond
    4. History Prize Day
  1. 4:30pm
    1. Disbursement Training
  1. 5pm
    1. Rainbow Lounge Presents: Bubbles Party
    2. The Salon at the Benton
  1. 6:30pm
    1. 11th Annual Department of Public Policy Awards Banquet
  1. 7pm
    1. Litchfield County 4-H Fair Association
    2. Middlesex and New Haven County 4-H Fair Meeting
  1. 8pm
    1. A Midsummer Night's Dream
    2. CRT Presents: A Midsummer Night's Dream
    3. UConn Chamber Music Ensembles
  1. 8:30pm
    1. Funky Dawgz Brass Band
  1. All Day
    1. Logic Group Conference, Keynote: Irene Heim
    2. UConn Logic Group Workshop: Going Heim
  1. 8am
    1. 4-H Survival & Sustainable Living
  1. 9am
    1. Open Study Hours
  1. 10am
    1. Gamelan Workshop with Jody Diamond for "Arjuna's Meditation"
    2. Honors Medals Ceremony
    3. Saturday Graduate Writing Retreat
  1. 12pm
    1. UConn Pre-Vet Dog Wash
    2. UConn Softball vs. Tulsa (DH)
  1. 1pm
    1. "Arjuna’s Meditation" by Matthew Cohen
    2. Remembering the Vietnam War
    3. The 2015 Master of Fine Arts Exhibition
  1. 2pm
    1. A Midsummer Night's Dream
    2. CRT Presents: A Midsummer Night's Dream
    3. Extension Outreach EFNEP Nutrition
  1. 3pm
    1. "Arjuna’s Meditation" by Matthew Cohen
    2. Peter Nowak, violin
  1. 5pm
    1. Nathan Fletcher, composition
  1. 8pm
    1. 2CELLOS
    2. A Midsummer Night's Dream
    3. CRT Presents: A Midsummer Night's Dream
    4. Martin Hebel, composition
Control Panel