University of Connecticut

Events Calendar

Calendars Today
Sun, Oct 22 2017Mon, Oct 23 2017Tue, Oct 24 2017Wed, Oct 25 2017Thu, Oct 26 2017Fri, Oct 27 2017Sat, Oct 28 2017
  1. All Day
    1. Registration for the Spring 2018 semester begins
  1. 9am
    1. Huskies Forever 5K
  1. 10am
    1. 2017 UConn Beef Auction
    2. Festival Worship
  1. 11am
    1. UConn Paws and Claws 1st Annual Cornhole Tournament
  1. 11:30am
    1. Husky Forever Weekend- CSD Open House & Brunch
  1. 12pm
    1. UConn Women's Vollyeball vs. Tulsa
  1. 1pm
    1. Thesis Retreat
  1. 2pm
    1. Men's Lacrosse Alumni Game
  1. 6:30pm
    1. The Bridge Sunday Evening Service
  1. All Day
    1. Application Deadline - SHARE Awards
    2. Application Deadline: 2018 SHARE Awards
    3. Registration for Spring 2018
  1. 9am
    1. Family Therapy with Transgender Youth
    2. Free Flu Shots
  1. 10am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of George Moore (English)
  1. 12pm
    1. Lunch & Learn
    2. MBB JC: Kirby Madden-Hennessey
  1. 12:15pm
    1. AHS Lecture: Dr. Jerod Stapleton
  1. 12:20pm
    1. Neurobiology of Language Talk Shop
  1. 12:30pm
    1. ASG Meeting
  1. 1pm
    1. BUSN Career Monday - INDEED
    2. UTC-IASE Distinguished Lecture - Dimitri P. Bertsekas
  1. 2pm
    1. OPIM Innovate - Analytics Tech Demo
  1. 4pm
    1. Aces & Aros discussion group meeting
    2. Microbiology Seminar
  1. 5pm
    1. Free/Confidential Rapid HIV Test/HepC Test @ the RC
    2. Interviewing Lab
    3. Sport Management Master"s Program: Virtual Open House
    4. Transforum discussion group
  1. 5:15pm
    1. PAC Weekly Meeting
  1. 6pm
    1. Educational Leadership Alumni Event
    2. Oliver Wyman Speaker Series
    3. Transgender Voice and Communication Group
  1. 7pm
    1. Comedy Night
    2. Spectra discussion group
  1. 7:30pm
    1. Comedy Night
  1. 8pm
    1. Among Men discussion group
  1. All Day
    1. Deadline for the Berdon Scholarship
    2. ΑEΦ Founders' Day
  1. 8:30am
    1. UConn ECE Political Science Workshop
  1. 9am
    1. Bloodborne Pathogens (Retraining)
  1. 10am
    1. Fall 2017 Orn.&Turf/Golf Course Superintendents Short Course
  1. 10:30am
    1. School of Business Prospective Student Infosession
  1. 11am
    1. MENG Information Session at General Dynamics Electric Boat
    2. The Teaching Persona: The Effects of Personal Characteristic
  1. 12pm
    1. Neag School of Education IB/M Info Session
    2. Session cancelled-Cancer Education Course Series
  1. 12:30pm
    1. Creating Writing: Ana Bozicevic
    2. LingLunch by Hiroaki Saito
    3. Social Work Study-In
    4. Waterbury Community Organization Fair
  1. 2pm
    1. Condensed Matter Physics Seminar
    2. Data Analytics Club Meeting
    3. Knighthood Chess Club Meeting
  1. 3pm
    1. International Chat with ISSS/ CMHS
    2. IRB Help Session
    3. OPIM Innovate - Microcontrollers Tech Demo
    4. SCSC Meeting
  1. 4pm
    1. MCB Seminar Series: Dr. Gilk, Indiana University
    2. Neuroscience Seminar Series - Wood
  1. 4:30pm
    1. Event Cancelled: Infectious Diseases Intercity Grand Rounds
    2. Human Rights Career Night
  1. 5pm
    1. Careers in Digital Media and Design Panel
    2. Careers in Digital Media and Design Panel
    3. Expand Your Career Options: Scientific Writing
    4. Financial Management Club Meeting
    5. Free STD Testing
    6. School of Nursing Info Session
  1. 5:30pm
    1. Creating Writing: Ana Bozicevic
  1. 6pm
    1. AASI 3998-Asian American Experience
    2. Artist Vibha Galhotra, talks about her work
    3. Education Abroad 101
  1. 6:30pm
    1. GAPPS Issues Forum
  1. 7pm
    1. My Culture is Not a Costume
  1. 7:30pm
    1. Compagnie Herve Koubi
    2. Information Management Association Club Meeting
  1. All Day
    1. California State University Virtual Grad School Fair
  1. 7:15am
    1. Department of Surgery Teaching Conference
  1. 8am
    1. CT Flood Managers Conference - CIRCA Presentations
  1. 8:30am
    1. Radiation Safety for Non-Users (Initial)
    2. Radiation Safety for Users (Initial)
  1. 9am
    1. Aurora WordPress Training (Workshop)
    2. Commuter Coffee Wednesdays
  1. 10am
    1. Acqui Lab meeting
  1. 10:30am
    1. Confined Spaces
  1. 11am
    1. Debate Club Meeting
    2. Gaining a Competitive Advantage in Resume Writing
    3. Red Cross Blood Drive
  1. 12pm
    1. Astronomy Seminar
    2. Cell Biology/CVB/Cardiology Wednesday Research Presentation
    3. Indeed Lunch & Learn Series: Navigating the Career Fair
    4. Introduction to Tableau Workshop
    5. Lecture: Scope/Impact of Military’s New Transgender Ban
    6. Lunch and Learn
    7. Marine Sciences Brown Bag: Amin Ilia
    8. MBB Special Seminar: Dr. Andrej Sali
    9. MIS/BDA/Bus Technology Alumni & Student Dinner & Networking
    10. Neuroscience Journal Club - Selvam
    11. Trends in Occupational Health Lecture Series
    12. Virtual Career Fair
    13. World Club Weekly Meeting
  1. 12:15pm
    1. Effects of Transnational Identity & Domestic Conflict
    2. Lunch & Learn with Faculty
    3. Philosophy Brown Bag Series: Gordon
  1. 12:30pm
    1. Knighthood Chess Club Meet
  1. 1pm
    1. OPIM Innovate - 3D Printing Tech Demo
    2. Postponed - Under Armour Employer of the Day - BUSN
    3. University Care Team Presentation
    4. Yiddish Tish Discussion Group
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Multicultural Empire of Vietnam
  1. 1:25pm
    1. Self-Compassion and Biological Stress Reactivity
  1. 1:30pm
    1. Classroom Communication Skills for International Faculty and
  1. 2pm
    1. Improvisational Acting!
    2. ISSS Coffee Hour
    3. OPT Workshop (Post-Completion)
    4. School of Business Prospective Student Infosession
  1. 2:30pm
    1. Improvisational Acting!
    2. LinkedIn Lab
    3. Paywall: A Conversation about the Business of Scholarship wi
  1. 3pm
    1. Entrepreneurs & Innovators Club Meeting
  1. 3:30pm
    1. ASG Hartford Meeting
    2. Grad faculty meeting
    3. Political Science Internship Panel
    4. Political Science Internship Panel
  1. 4pm
    1. Alycia L.-LoBianco: "Self-Injury, (Body) Shame, and Agency"
    2. Finding Funding with Pivot & Foundation Directory Online
    3. PNB Seminar Series : Dr. Tarik Haydar
  1. 4:30pm
    1. Chemistry Colloquium: Alfredo Angeles, UConn
  1. 5pm
    1. Advising Workshop for New Biology Majors
    2. Fall Frontiers Poster Exhibition
  1. 5:30pm
    1. Facilitator Information Session
    2. NACP Book Club
  1. 6pm
    1. As I Am discussion group
    2. Education Abroad 101
    3. film - from the Land of Gandhi
    4. OPIM Alumni and Student Dinner and Networking
  1. 6:30pm
    1. UConn Orthopaedic Forum
  1. 7pm
    1. Bipolar, Depression Support Group
    2. Candlelight Meditation at Copper Beech
    3. From UCONN/Stamford Campus to Sports Illustrated
    4. Lecture with UConn Stamford Alumnus Scott Price
  1. 8pm
    1. Meditation at WHY
  1. 7:30am
    1. Urology Grand Rounds
  1. 8am
    1. Medical Grand Rounds
  1. 8:30am
    1. Abrahamic Symposium
  1. 9am
    1. Fall Protection Awareness
    2. Free Flu Shots
  1. 11am
    1. MENG Information Session General Dynamics Electric Boat
    2. Open Data In Action
    3. OPIM Innovate - Internet of Things Tech Demo
    4. Veterans Grad School Virtual Fair
  1. 12pm
    1. Rabbi Kook: An Orthodox Revolutionary
  1. 12:30pm
    1. InCHIP Lecture Series: Rosalie Corona
    2. Career Success Workshop Series
    3. Cell Biology Journal Club
    4. InCHIP Lecture Series: Rosalie Corona
    5. Networking 101 LinkedIn
  1. 1pm
    1. USBC Club Meeting
  1. 1:15pm
    1. CLIR - Gender from the Perspective of a Biopsychologist
  1. 1:30pm
    1. Just Community Solidarity Time
    2. USASA Meeting
    3. USASA Meetings
  1. 2pm
    1. GO:MCB Python Tutorial: Intermediate
  1. 2:30pm
    1. Sport Management Master's Program: Virtual Open Houses
  1. 3pm
    1. InCHIP Health Intervention Workshop: Rosalie Corona
    2. Knighthood Chess Club Meet
  1. 3:30pm
    1. Debate Club Meeting
    2. Joshi Lecture / 70th Anniversary of India's Independence
    3. The Grammar of Anarchy or the Safegaurd of Freedom
  1. 4pm
    1. Kathy Kavanagh (UMass-Dartmouth)
    2. Marketing Club Meeting
  1. 4:30pm
    1. Allied Health Sciences Info Session
    2. Birthmark: Author Reading and Talkback 4:30 p.m.
    3. Birthmark: Divided Vision & the Coming of Perspective
  1. 4:45pm
    1. Graduate Seminar: Steven Murphy, Suib Group
  1. 5pm
    1. FYE Blast
    2. The Many Colors of a Woman Jazz Festival
  1. 5:30pm
    1. Who Should Be Here?
  1. 6pm
    1. Between Women
    2. Master Composter Course
    3. Rainbow Cinema: Intersexion
  1. 6:30pm
    1. Become a Teacher in 1 Year!
  1. 7pm
    1. NACP Craft Group
  1. 7:30pm
    1. That Poor Girl and How He Killed Her
  1. 8pm
    1. Jazz Combo: Thelonious Monk Centennial Celebration
  1. 9pm
    1. Psycho
  1. All Day
    1. Goldman Sachs New York Federation Divisions Insight Day
    2. LANGSA Conference: Shaping the Future
    3. Teacher Virtual Job Fair
  1. 8:30am
    1. Northeast Economics of Education Workshop
  1. 9am
    1. Exploring Engineering Workshop
    2. Parent Management Training: Positive Reinforcement
  1. 10am
    1. Introduction to Tableau Workshop
    2. Senate Growth & Development Committee
  1. 11am
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Alaina Kaus
    2. Marine Sciences Seminar: Janet Nye
    3. Polymer Program Seminars
  1. 12pm
    1. CAM Presentation - Wu
    2. OPIM Innovate - Virtual Reality Tech Demo
    3. Understanding ADHD: A Conversation
  1. 12:20pm
    1. Animal Science Seminar
    2. Geography colloquium - Ruth Glasser
    3. MCB Graduate Seminar
  1. 1pm
    1. Introduction to Predictive Modeling Workshop
  1. 2pm
    1. Logic Colloquium: Erik Stei (Bonn, Germany)
  1. 2:15pm
    1. Biomedical Science PhD Program Annual Fall Open House
  1. 3:15pm
    1. Ace of Cakes
  1. 4pm
    1. Who is a Muslim?
    2. Who is a Muslim? Nazrul in Contexts
  1. 4:30pm
    1. Foreign Policy Seminar Series
  1. 5pm
    1. Team Picture Due
    2. Website Update
  1. 5:30pm
    1. Friday Night Social: "Halloween"
  1. 6:30pm
    1. Flag Football
  1. 7pm
    1. UConn Women's Soccer vs. Temple
    2. UConn Women's Vollyeball vs. Tulane
  1. 8pm
    1. Jake Shimabukuro at the Jorgensen
    2. Jake Shimabukuro, ukelele
    3. That Poor Girl and How He Killed Her
    4. The Shining
  1. 11pm
    1. The Shining
  1. All Day
    1. Alumni Tailgate
    2. North Eastern Structure Symposium (NESS)
  1. 8:30am
    1. BCLC Professional Development Conference
  1. 9am
    1. Creating Space: Student Conference
    2. Rock Climb (am)
    3. SCUBA Open Water Dives
  1. 10am
    1. Day-Long Saturday Writing Retreat
    2. Encountering Alchemy
    3. Morning Tea with Mr. Darwin: Big Man on Campus
    4. UConn Stamford Fall Open House
  1. 10:30am
    1. Global Goals, Local Leader
  1. 12pm
    1. 14th Annual North Eastern Structure Symposium
    2. Rock Climb (pm)
    3. UConn Football vs. Missouri
  1. 1pm
    1. Men's Rugby vs. URI
  1. 2:30pm
    1. Pattern in Motion Reception
  1. 3pm
    1. Steven McArdle, percussion
  1. 6pm
    1. CAP 50th Anniversary Gala
    2. Volunteer and Leader Appreciation Dinner
  1. 7pm
    1. UConn Men's Soccer vs. Memphis
  1. 8pm
    1. Get Out
    2. Jason Bishop Show, illusionist
    3. That Poor Girl and How He Killed Her
  1. 11pm
    1. Get Out
Control Panel