University of Connecticut

Events Calendar

Calendars Today
Sun, Jan 26 2020Mon, Jan 27 2020Tue, Jan 28 2020Wed, Jan 29 2020Thu, Jan 30 2020Fri, Jan 31 2020Sat, Feb 1 2020
 
  1. 4pm
    1. Michael Robinson: "Tribes of the Imagination: How Scientists Created a Prehistory of Whiteness"
  1. 9am
    1. Graduate Reading Group in Human Rights, 1/28
  1. 2:15pm
    1. Faculty Candidate Seminar: Trandon Bender, University of California, Berkeley
  1. 5pm
    1. Gilman Scholarship Information Session
    2. Marion Kaplan to Lecture on Jewish Refugees in Portugal (Stamford)
  1. 11am
    1. PNB Seminar Speaker
  1. 12pm
    1. Marine Sciences Brown Bag: Wendy Turdo
  1. 12:30pm
    1. Tertulia: Francisco Galarza Presents: "Interactions in a High Immigration Context"
  1. 1:30pm
    1. Doctoral Dissertation Oral Defense of Kara McGillicuddy
  1. 1:45pm
    1. Marion Kaplan to Lecture on Jewish Refugees in Portugal (Storrs)
  1. 3pm
    1. "Beyond Duty" Exhibition Opening and Reception
  1. 4pm
    1. Philosophy Job Talk
  1. 5:45pm
    1. Math Club
      Combinatorial Triangles
      Tom Roby (UConn)
  1. 12:30pm
    1. InCHIP Lecture: Sheela Shenoi, MD, MPH
  1. 2:15pm
    1. Faculty Candidate Seminar: Marvin Parasram, Princeton University
  1. 2:30pm
    1. US Army War College Discussion
  1. 3:30pm
    1. EEB Seminar: Cory Merow (UConn)
    2. MCB Seminar Series: MCB Faculty Search Seminar
  1. 4pm
    1. Eisenhower Series: US Army War College Panel Discussion
  1. 4:30pm
    1. Opening Reception
  1. 11am
    1. Marine Sciences Seminar: Matthew Charette
  1. 12:15pm
    1. Graduate Student Seminar
  1. 12:20pm
    1. Geography Colloquium - Daniella Gandolfo
    2. I/O Brown Bag Speaker Series: Dr. Lucy Gilson
  1. 12:30pm
    1. Geosciences Seminar Series: Tim Herbert (Brown University)
  1. 4pm
    1. Philosophy Job Talk
 
Sun, Feb 2 2020Mon, Feb 3 2020Tue, Feb 4 2020Wed, Feb 5 2020Thu, Feb 6 2020Fri, Feb 7 2020Sat, Feb 8 2020
 
  1. 12:15pm
    1. Black Lives Matter and the Politics of Value
  1. 3:30pm
    1. Philosophy Job Talk
  1. 3:30pm
    1. MCB Seminar Series: Dr. Clare M. Waterman
  1. 5:30pm
    1. Black History 365 Opening Ceremony
  1. 1pm
    1. Gilman Scholarship Advising Drop-In
    2. Women in Science: Prioritizing Mental Health
  1. 2:15pm
    1. Chemistry Colloquium: Nan Jiang, University of Illinois at Chicago
  1. 4pm
    1. Digital Humanities & Media Studies talk - Nancy Baym, "The Relational Affordances of Platforms"
    2. Provost's Distinguished Speaker Series - Dr. Michael Lynch
  1. 5:45pm
    1. Math Club
      How to Win at Hat Guessing
      Nate Eldredge (Univ. Northern Colorado/UConn)
  1. 5pm
    1. CWP Leadership Council
  1. 10:30am
    1. CBC Data Therapy
  1. 11am
    1. Marine Sciences Seminar: Andrew J. Davies
  1. 2pm
    1. IONM Infosession
    2. Logic Colloquium: Eileen Nutting (Kansas)
  1. 3pm
    1. Cluster Algeba Seminar
      Speaker: Emily Gunawan
      Title: An introduction to cluster algebras
  1. 3:30pm
    1. Physics Colloquium (Prof. Reynold Silber)
 
Sun, Feb 9 2020Mon, Feb 10 2020Tue, Feb 11 2020Wed, Feb 12 2020Thu, Feb 13 2020Fri, Feb 14 2020Sat, Feb 15 2020
 
  1. 2pm
    1. Particle, Astrophysics, and Nuclear Physics Seminar
  1. 6:30pm
    1. Free Hebrew Conversation Crash-Course
  1. 5:30pm
    1. Education Abroad - Florence & Perugia, Italy Information Session
  1. 12pm
    1. Marine Sciences Brown Bag: Amin Ilia
  1. 5:45pm
    1. Math Club
      Stirling's Formula
      Matt Lamoureux (The Hartford)
  1. 12:30pm
    1. InCHIP Lecture: John M. Jakicic, PhD
    2. Repression Before and After the Arab Spring
  1. 3:30pm
    1. EEB Seminar: Robert Thorson (UConn)
  1. 11am
    1. Marine Sciences Seminar: Sean Colin
  1. 12:15pm
    1. Graduate Student Seminar
  1. 12:30pm
    1. POLS and Education Abroad Information Session
  1. 3pm
    1. Cluster Algeba Seminar
      Speaker:Ralf Schiffler
      Title: Cluster algebras and Representation Theory
  1. 2:30pm
    1. Antifascism is as American as Apple Pie
    2. Chris Vials Book Signing
Sun, Feb 16 2020Mon, Feb 17 2020Tue, Feb 18 2020Wed, Feb 19 2020Thu, Feb 20 2020Fri, Feb 21 2020Sat, Feb 22 2020
 
  1. 11am
    1. Actuarial Science Seminar
      Small Time Approximation of Transition Density
      Tai-Ho Wang (City University of New York)
  1. 2pm
    1. Particle, Astrophysics, and Nuclear Physics Seminar
  1. 4:45pm
    1. Connecticut Logic Seminar
      The Bipartite Diameter 3 Metrically Homogeneous Graphs of Generic Type: Their Ages and Their Almost Sure Theories
      Rebecca Coulson (West Point)
  1. 12pm
    1. CLAS Book Celebration
  1. 2pm
    1. Condensed Matter Physics Seminar
  1. 3:30pm
    1. Special Colloquium
  1. 4:30pm
    1. Talk by Israeli Author Ayelet Tsabari
  1. 12pm
    1. Marine Sciences Brown Bag: Brittany Sprecher
  1. 12:15pm
    1. Tethered Fates: Companies, Communities, and Rights at Stake
  1. 12:30pm
    1. MPA/MPP Fast Track Information Session
  1. 2pm
    1. Condensed Matter Physics Seminar
  1. 2:15pm
    1. Chemistry Colloquium:Jerome Robinson, Brown University
  1. 4pm
    1. PNB Seminar Series : Dr. Gary Sieck
  1. 5:45pm
    1. Math Club
      Volume of Balls: from $$R^n$$ to Infinite Dimensions
      Marco Carfagnini (UConn)
  1. 12pm
    1. White Fragility - Book Discussion Series
  1. 12:30pm
    1. Anthropology Sociocultural Seminar Series: Dr. Sarah Pinto
  1. 1:30pm
    1. Talk: Vicki Carstens
  1. 3:30pm
    1. EEB Seminar: Dov Lank (Simon Fraser)
  1. 7pm
    1. Walt Whitman and Lively Materiality with Jane Bennett
  1. 9am
    1. Colloquium With Jane Bennett
  1. 12:20pm
    1. Geography Colloquium - Zhuojie Huang
  1. 2pm
    1. Logic Colloquium: Eno Agolli
  1. 3pm
    1. Cluster Algeba Seminar
      Speaker: Ozgur Esentepe
      Title: Cluster Categories and Singularity Theory
  1. 3:30pm
    1. Charles Reynolds Distinguished Lecture (Prof. Peter Abbamonte, U. of Illinois)
  1. 10am
    1. Encounters: The Census
    2. Teacher-as-Writer Workshop
Sun, Feb 23 2020Mon, Feb 24 2020Tue, Feb 25 2020Wed, Feb 26 2020Thu, Feb 27 2020Fri, Feb 28 2020Sat, Feb 29 2020
 
  1. 4pm
    1. Talk: Roumyana Pancheva
  1. 4:45pm
    1. Connecticut Logic Seminar
      On $$\Sigma$$--preorderings in $$\text{HF}(\mathbb{R})$$
      Andrey Morozov (Sobolev Institute of Mathematics and Novosibirsk State University)
  1. 6:30pm
    1. Free Hebrew Conversation Crash-Course
  1. 12:30pm
    1. Anthropology Sociocultural Seminar Series: Jen Sandler, Ph.D.
    2. How Dehumanization Works
  1. 3pm
    1. The State and the Market in Indian Education
  1. 4pm
    1. Jenny Spinner: "It's a Woman Speaking"
  1. 7:30pm
    1. Coastal Perspectives Lecture Series - Visualizing Plastic: Integrating Science and Art to Inspire Change
  1. 10:45am
    1. Global Priorities and Local Realities: The Case of Skilled Delivery in Ethiopia
  1. 11:30am
    1. Yiddish Tish Discussions
  1. 12pm
    1. Marine Sciences Brown Bag: Michael Mathuri
    2. Penelope Pelizzon: "Animals and Instruments"
  1. 12:15pm
    1. Colloquium: Justin Gross (UMass)
    2. Wednesday Workshop: "Connecticut's Tobacco Valley: Imperialism, Migration, and Internal Colonization"
  1. 2:15pm
    1. Chemistry Colloquium: Steve Boxer, Stanford University
  1. 4pm
    1. PNB Seminar Series : Dr. Andrew Holmes
    2. Provost's Distinguished Speaker Series - Dr. Avinoam Patt
  1. 5:45pm
    1. Math Club
      On Convergence of Random Series
      Iddo Ben-Ari (UConn)
  1. 9am
    1. Frontiers in HIstorical GIS, the Geohumanities, and Narrative Visualization
  1. 12:30pm
    1. InCHIP Lecture: Anna Maria Siega-Riz, PhD
    2. Lecture: “Flesh Into Blossom”: The Queer Poetics of Radical Pleasure
  1. 1:30pm
    1. Black, Queer, & Proud!
  1. 2pm
    1. ISSS Coffee Hour
  1. 3:30pm
    1. EEB Seminar: Marjorie Webber (Michigan State)
    2. Mathematics Colloquium
      Random interlacing arrays
      Leonid Petrov (University of Virginia)
    3. Women in Economics Symposium
  1. 4:30pm
    1. Exhibit Reception - Babbidge Library
    2. Margaret Kelleher: "Language at the Bar: Revisiting the Maamtrasna Murders, 1882"
  1. 6pm
    1. Writers Who Edit, Editors Who Write Series
  1. 8:30am
    1. Connecticut Environmental Action Day
  1. 11am
    1. Marine Sciences Seminar: Sarah Donelan
  1. 12:15pm
    1. Graduate Student Seminar
  1. 12:30pm
    1. Elect Her: UConn Women Win Training
    2. Geosciences Seminar Series: Jason Smerdon (Columbia University)
  1. 2pm
    1. IONM Virtual Infosession
  1. 3pm
    1. Cluster Algeba Seminar
      Speaker: Ozgur Esentepe
      Title: Cluster categories and singularity theory II
  1. 4pm
    1. Connecticut Logic Seminar
      On Pseudofinite Dimension
      Alex Van Abel (CUNY)
 
Control Panel